SK TEPLICE, z. s.
SK Teplice, zapsaný spolek, který byl založen v roce 2003, se zabývá sportem žáků s intelektovým znevýhodněním, nebo v kombinaci postižení. Je členem NSA, ČUS, ČSMPS a volným členem UZPS v likvidaci. Aktuálně má 174 zapsaných sportovců do 23 let věku a 10 členů organizačního a výkonného výboru. Hlavní členskou základnu tvoří žáci ZŠ a MŠ Teplice, v jejíž prostorách spolek provozuje činnost.
Pravidelná, tréninková a přípravná sportovní činnost je vykonávána formou tréninků v tělocvičnách a posilovně školy, s týdenní frekvencí 1 – 2 hodiny. Sportovní činnosti spolku se účastní i zájemci z řad absolventů školy (kategorie junioři – muži), s nimiž jezdíme například na MČR v nohejbalu, nebo MČR v atletice nebo minikopané a futsalu. Sportovních akcí se ale také nepravidelně účastní žáci, jejichž výkonnost je ovlivněna vyšší mírou znevýhodnění a tréninky nebo závody jsou realizovány podle individuálních potřeb těchto sportovců. Činnost všech sportovních kategorií je finančně nadstandardně podporována Magistrátem města Teplice (projekt „Podpora sportu dětí a mládeže“) a NSA (dotační titul „Podpora SK/TJ ZPS“).
Klub je odborně, materiálně i technicky dokonale vybaven pro práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Kromě pravidelné tréninkové činnosti se SK Teplice aktivně zapojuje do řady regionálních i celostátních sportovních soutěží.
Ve školním roce 2022/2023 jsme se zúčastnili běhu po Úšteckých schodech a na Mostnou horu, dvou mistrovství ČR v atletice, mistrovství republiky v silniční i terénní cyklistice, mistrovství republiky ve futsalu a následně minikopané, mistrovství ČR v plavání a řady regionálních přeborů, např.: v „Bumbácu“, florbalu, dvou fotbalů a v přehazované, nebo také atletického čtyřboje atd. Celkem sportovci SK Teplice, z. s. za uplynulý školní rok získali 61 zlatých, 30 stříbrných a 33 bronzových medailí.
Czech Bumbác Bal (Czebumbal)
Velmi rádi bychom také představili hru, která je velmi vhodná pro sportovce s různými typy handicapů a navíc, je díky své jednoduchosti, svižnosti a zábavnosti u dětí i dospělých velmi oblíbená jak při běžné výuce tělesné výchovy, tak i při trénincích a závodech spolku. Což je v době, kdy pohybové aktivity všeobecně stagnují opravdu vzácnost. Propagátorem hry v ČR je PaedDr. Pavel Tomeš (Familympic) a Mgr. Vladimír Slavík (KÚ Ústeckého kraje – Odbor školství, mládeže a tělovýchovy a současně předseda SK Parta Litoměřicko, z. s.), který ve spolupráci s vedením ZŠ praktické Litoměřice organizuje každoroční regionální přebor v našem „Bumbácu“. Letos je termín turnaje plánován na říjen nebo listopad.
Podrobná pravidla hry lze nalézt na stránkách Familympic, stejně tak i původní ujednání o hře od PaedDr. Tomeše. Pravidla je ale možné přizpůsobit každému typu turnaje, prostředí, ve kterím se koná i potřebám sportovců, lze hrát v hale i venku. Regionální přebor v Litoměřicích hrají čtyřčlenná družstva, vždy nastupují minimálně 2 dívky. Na závěr přikládám loňské propozice se stručným výtahem pravidel.
Použité zdroje:
Mgr. et Mgr. et Mgr. Daniel Pokorný
třídní učitel 9. A.
předseda VV SK Teplice, z. s.
předseda ČSMPS, z. s.